Natančen ultrazvok trebuha, ki ga opravijo radiologi, uporablja zvočne valove za ustvarjanje slik, ki ponazarjajo strukturo abdomna in trebušnih organov ter pretok krvi. Slike so uporaben način za pregled organov, tkiv, krvnih žil in drugih struktur znotraj abdomna. Slikanje vključuje pošiljanje visokofrekvenčnih zvočnih valov v telo.
Ti valovi pa se odbijajo od organov in drugih struktur v telesu. Odzivne signale pa sprejme sprejemnik. Slike pa je mogoče ustvariti z analizo podatkov, ki jih ti signali ustvarijo. Diagnostična ultrazvočna preiskava trebuha je pomembna pri odkrivanju različnih bolezni in zdravstvenih težav, kot je na primer anevrizma trebušne aorte, slepič in ledvični kamni.
Ultrazvočna preiskava trebuha odkriva različna obolenja
V predelu abdomna je več glavnih organov, kot so jetra, veliko in tanko črevo, želodec, žolčnik, vranica, mehur, trebušna slinavka, nadledvična žleza, jajčniki in maternica. Poleg slikanja teh glavnih organov je ultrazvok trebuha primeren tudi za snemanje drugih pomembnih struktur v abdomnu, kot so tkiva, nenormalni izrastki in krvne žile.
Ker se v abdomnu nahaja veliko pomembnih organov, se tam lahko pojavi več težav, ki nastanejo kot posledica vnetij in hormonskih neravnovesij. Diagnostični ultrazvok trebuha pa lahko odkrije tudi bolezenska stanja in spremembe, kot so bolezni jeter, ledvični in žolčni kamni, tumorji, rak, kila ter vnetja stanja, kot sta apendicitis in pankreatitis.
Kako poteka ultrazvok trebuha?
Radiolog oziroma zdravnik specialist opravi ultrazvok trebuha tako, da s posebno sondo kroži po koži, kar je povsem neboleče in neškodljivo za telo. Pacienti, ki ležijo na hrbtu, čutijo le nežen pritisk na abdomen, pri čemer je morda najbolj neprijeten bolj mrzel gel, ki ga zdravnik nanese na kožo. Celoten postopek pa traja od 20 minut do ene ure.
Pred obravnavo je pomembno, da imajo pacienti poln sečni mehur, vendar pa morajo biti tešči od 6 do 8 ur pred pregledom. Hkrati je pomembno, da se pacient za ultrazvok trebuha pripravi tako, da dan poprej uživa lahko prebavljivo hrano, saj mora imeti na pregledu čim manj zaplinjeno črevesje.