glavobol ali migrena

Glavobol ali migrena? Prepoznajte razliko!

Category Zdravje

Velikokrat se migrena zamenjuje za hud glavobol, kar sicer drži, vendar je migrena veliko bolj resno bolezensko stanje kot navadni glavobol. Gre za nevrološko bolezen, ki povzroči začasno povečanje vzdražnosti živčevja, kar se kaže v močnem in dolgotrajnem kljuvajočem glavobolu, ki ga spremljajo druga fiziološka stanja. Gre za zelo pogosto težavo, ki pogosteje prizadene ženske, pojavljati pa se začne med 25 in 55 letom. Bolezen je morda sprva težje prepoznati, saj se lahko simptomi ene osebe močno razlikujejo od simptomov nekoga drugega, to pa zato, ker ne obstaja samo ena vrsta migrene, poleg tega ni vedno omejena samo na glavo. Več o tej bolezni si preberite na https://www.migrena.si/o-migreni.

glavobol in migrena

Ali veste, da migrena pesti vsakega 7 človeka na svetu?

Ni vsak glavobol že migrena. Čeprav so lahko simptomi pri vsakem posamezniku različni, pa so zanjo največkrat značilni ponavljajoči se glavoboli, z občutkom kljuvajoče ali utripajoče bolečine v enem delu glave. Pogosto jo spremlja slabost, preobčutljivost na svetlobo, hrup in vonjave, pojavi pa se lahko tudi bruhanje. Nastopi lahko tudi avra, ki vključuje motnje vida, omotgico, otrplost, maravljinčenje ali otežen govor. Zaradi bolečine in slabega počutja lahko migrena posameznika popolnoma osnesposobi in ga odvrne od številnih aktivnosti v vsakdanjem življenju.

posledice migrene

Kako jo obvladati?

Kljub številnim raziskavam je migrena še vedno nepopolno razumljeno bolezensko stanje. Na vprašanje, kaj jo povzroča, strokovnjaki še nimajo odgovora, lahko pa prepoznamo sprožilne dejavnike, ki jo povzročijo in se jim poskusimo čimbolj izogibati. Migrena je tako lahko posledica stresa ali okolice (npr. vreme ali utripajoče luči), dehidracije, nizke ravni sladkorja v krvi, hormonskih sprememb, hrane ali pijače … Sprožilni dejavniki so pri vsakem posamezniku drugačni, zato je pomembno, da jih redno zapisujete v dnevnik, s pomočjo katerega boste z zdravnikom lažje postavili načrt za zdravljenje. To ponavadi vključuje tudi akutna in preventivna zdravila, od nedavnega pa se zdravi tudi s biološkimi zdravli oz. monoklonskimi protitelesi.

migrena