Dovolj stari se še vedno spomnite, da je bilo cca 30 let nazaj veliko pomislekov o uporabnosti interneta, pa si kdo zna danes predstavljati življenje brez njega? 3 desetletja nazaj so pesimisti govorili, da internet nikoli ne bo v uporabi in da je nesmisel vlagati vanj, danes pa ga na tak ali drugačen način uporabljamo prav vsi. Mobilna telefonija bi bila veliko počasnejša brez njega, praktično ni več televizije, ki bi delovala drugače kot preko interneta, komunikacija bi bila veliko počasnejša, itd., da ne naštevamo naprej.
Enako, le da zagotovo veliko hitreje, se bodo uveljavile tudi kriptovalute, o čemer najdete tudi zelo dober članek na spletni povezavi .
Kaj so to kriptovalute?
Kriptovalute že konkretno premikajo sodobno ekonomijo, gre namreč za virtualni denar, ki ima v družbi že velik učinek na finančno poslovanje, naj si bodi med fizičnimi osebami kot tudi med vedno več pravnimi osebami. Kriptovalute so kljub temu, da se je prva, tj. Bitcoin, pojavila že pred dobrimi 10. leti, še vedno novost na trgu in se zato trg na tem področju še vedno razvija, zaradi česar je še vedno veliko vprašanj in nejasnosti. Dejstvo pa je, da so prihodnost finančnih transakcij. Kriptovalute so prihodnost finančnih transakcij zato, ker so te transakcije veliko hitrejše, zanesljivejše in morda celo najpomembnejša lastnost, cenejše od vseh do zdaj poznanih transakcij preko bank.
Kriptovalute se ne da ponarediti
Zelo pomembna lastnost, ki velja za vse kriptovalute je, da se jih ne da ponarediti, zaradi česar se podobna finančna kriza, ki se je zgodila leta 2008 v bančnem sistemu enostavno ne more zgoditi. Namreč, kriptovalute so podkrepljene z Blockchain tehnologijo, katera preprečuje spreminjanje določene transakcije, ko je ta enkrat potrjena, kar pa se naredi le z enim klikom tistega, ki je transakcijo vnesel. Ker pa se ne da spreminjati, se transakcije tudi ne da ponarediti. Edini pogoj je, da je transakcija izvedena in potrjena.
Kriptovalute vs. FIAT valute
FIAT valute ali tako imenovane klasične valute so Evro, Dolar, Funt, Frank, Jen, itd., le te so vezane na določeno geografsko področje in so centralizirano nadzorovane preko bančnega in borznega sistema. Za kriptovalute pa velja, da so prav vse povsem decentralizirane, torej brez kakršnegakoli nadzora, vsaj še za enkrat. Ravno to, da ni nadzora nad njimi, je več ali manj glavni razlog, da še niso stopile bolj v veljavo. Se pa tudi to ureja in bo prej ali slej urejeno, s čimer bodo kriptovalute zamenjale FIAT valute. Dejstvo pa je, da ne bodo nikoli pod takšnim nadzorom kot so to FIAT valute, saj potem ne bi prav nič pridobili, morda le to, da ne bi bilo več bankovcev in kovancev v fizični obliki, ampak le digitalni denar, kar pa ni cilj razvijalcev digitalnega denarja.
Kriptovalute nimajo omejitev
Razsežnost digitalnih valut je že zdaj razpršena po celem svetu. Ena najpomembnejših lastnosti pa je, da kriptovalute omogočajo prodajo in nakup tudi ob dela prostih dnevih, kar FIAT valute ne omogočajo, saj so odvisne od delovnega časa bank, ki so posrednik med kupcem in prodjalcem v primeru FIAT valut. Pri kriptovalutah pa posrednika ni, ampak kupec dogovorjeno vsoto nakaže direktno prodajalcu.