Postelja je prostor, kjer ljudje preživimo tretjino svojega življenja, kjer se spočijemo in sprostimo. Oblika le te se je skozi čas nenehno spreminjala.
Kako so spali Rimljani in Egipčani
Prve vodne postelje so uporabljali že v časih Rimljanov, le kdo bi si mislil kajne? A seveda niso izgledale, tako kot izgledajo danes. Rimljani so proti večeru ulegli v toplo vodo in ko so postali zaspani so se prestavili v posteljo, kjer so prespali noč. Vodna postelja kot jo poznamo danes pa je bila formalno predstavljena v 60ih letih. Sestavljala jo je gumijasta vzmetnica in vodna cev.
Prav tako so zanimivi zgodnji Egipčani, le ti so uporabljali večnamenske postelje, ki so izgledale bolj kot sedežna. V svojem prostem času so se na njih zabavali, sedeli, se družili, spali in občasno samo počivali.
Moderne postelje
Najbolj priljubljena je lesena postelja. Les je poceni material, ki je iz obnovljivih virov. Vendar povsod po svetu ljudje za počitek ne uporabljajo postelj. Japonci tako spijo na tako imenovanih tatamijih, le ti so tradicionalne podloge ali kot nekakšni predpražniki, ki jih imajo postlane po tleh. Včasih so jih uporabljali le za spanje, zvečer so jih razgrnili, zjutraj pa nazaj zvili in pospravili do naslednje noči, sedaj pa tatami predstavlja del njihovega pohištva. Na bližnjem vzhodu pa ljudje uporabljajo preproge, ki jih naložijo eno na drugo in na njih preživijo noč.
Razvoj vzmetnice
Na postelji imamo navadno za bolj udoben in kakovosten spanec vzmetnico. Prve vzmetnice so bile iz strokov graha. Ko so si ljudje začeli izdelovati vzmetnice so postajali vedno bolj ugledni in zaželeni. Seveda pa je že v tistih časih obstajala razlika med premožnimi in revnejšimi, saj so si premožnejši privoščili vzmetnice iz usnja in svile. V koncu 18ga stoletja pa so začeli v vzmetnicah uporabljati bombaž, ki jih je naredil bolj udobne. Leta 1865 pa so razvili vzmeti in jih patentirali. S tem pa so nastale udobne vzmetnice, kot jih poznamo in uporabljamo danes.